ΑΛΤΑ-ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΠΑΝΕΡΑ PDF Εκτύπωση
Πέμπτη, 30 Ιούνιος 2011 09:05

Είναι Ψυχολόγος στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του ΑΠΘ από το 1999 έως σήμερα ως υπάλληλος ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου (ΙΔΑΧ). Στα πλαίσια των καθηκόντων της παρέχει συμβουλευτική και ψυχοθεραπευτική υποστήριξη σε φοιτητές σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο. Οι βασικές σπουδές της είναι στην Ψυχολογία με ειδίκευση στη Συμβουλευτική (Widener University) και οι μεταπτυχιακές σπουδές της στην Εξελικτική και Εκπαιδευτική Ψυχολογία με έμφαση στην Δια Βίου Ανάπτυξη (Teacher’s College, Columbia University). Στο παρελθόν έχει εργαστεί ως Ψυχολόγος στην Αμερική με διάφορους πληθυσμούς συμπεριλαμβανομένων εξαρτημένων, βαριά και χρόνια ψυχικά πασχόντων και αστέγων. Ακόμα έχει εργαστεί στο Δήμο Θεσ/νίκης με επιζώντες ενδο-οικογενειακής βίας. Έχει διδάξει μαθήματα Ψυχολογίας σε διάφορα ιδιωτικά πανεπιστήμια και στον Τομέα Πειραματικής και Γνωστικής Ψυχολογίας του Α.Π.Θ.. Ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για την ψυχολογική υποστήριξη φοιτητών, τα ψυχο-παιδαγωγικά ζητήματα των φοιτητών με αναπηρία, την ποιότητα ζωής και την ποιότητα φροντίδας ατόμων με χρόνιες παθήσεις και αναπηρία και την ψυχο-ογκολογία και έχει συμμετάσχει σε δεκάδες ελληνικά και διεθνή συνέδρια με σχετικές παρουσιάσεις και δημοσιεύσεις.

Φαξ: 2310 992621