ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΑΓΓΕΛΗΣ PDF Εκτύπωση
Δευτέρα, 30 Μάιος 2011 10:32

Lefteris AngelisΑναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Πληροφορικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. με γνωστικό αντικείμενο Στατιστική και Πληροφοριακά Συστήματα. Το μεγαλύτερο μέρος των δημοσιεύσεών του σε επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια εστιάζει στην ανάπτυξη και εφαρμογή στατιστικών μεθόδων και μοντέλων για την ανάλυση δεδομένων από τις περιοχές των Πληροφοριακών Συστημάτων και της Τεχνολογίας Λογισμικού (εκτίμηση κόστους, διαδικασίες ανάπτυξης κώδικα ανοικτού λογισμικού, καθορισμός προτεραιοτήτων ποιότητας, μελέτη του ανθρώπινου παράγοντα στην ανάπτυξη λογισμικού). Aσχολείται, επίσης, με εφαρμογή στατιστικών μεθόδων στην ανακάλυψη γνώσης από δεδομένα του παγκόσμιου Ιστού όπως και από κατανεμημένες βάσεις δεδομένων και από βιοϊατρικά κείμενα. Στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται η στατιστική μοντελοποίηση και ανάλυση αποτελεσμάτων προσομοίωσης, αλγόριθμοι βελτιστοποίησης και κατασκευή βέλτιστων πειραματικών σχεδιασμών. Έχει συμμετάσχει σε ερευνητικά έργα και μελέτες ως στατιστικός αναλυτής δεδομένων από έρευνες πεδίου και ελεγχόμενα πειράματα.

url: http://stains.csd.auth.gr/?page_id=13