ΘΕΚΛΑ ΤΣΙΤΣΩΝΗ (πρόεδρος) PDF Εκτύπωση
Δευτέρα, 30 Μάιος 2011 10:30

Είναι Καθηγήτρια στο Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος της Σχολής Γεωπονίας, Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος του ΑΠΘ και Διδάκτορας της ίδιας Σχολής. Μεταπτυχιακές σπουδές: University of Edinburgh, Department of Forestry and Natural Resources. Μεταδιδακτορικές σπουδές: University of Ghent. Belgium, Faculty of Agricultural and Applied Biological Sciences. Η έρευνα και η διδασκαλία της σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο σχετίζεται με θέματα Οικολογίας, Δασοκομίας, Διαχείρισης Αστικού Πρασίνου, Προστασίας Περιβάλλοντος, Αποκατάστασης Οικοσυστημάτων και Διαμόρφωσης Τοπίου. Έχει δημοσιεύσει περισσότερες από 140 επιστημονικές εργασίες σε έγκριτα διεθνή και ελληνικά περιοδικά και πρακτικά συνεδρίων και έχει συμμετάσχει σε περισσότερα από 80 συνέδρια παγκόσμια και εθνικά. Είναι επιστημονικά υπεύθυνη ή μέλος σε 31 ευρωπαϊκά και ελληνικά ερευνητικά προγράμματα. Είναι Διευθύντρια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Δασολογίας & ΦΠ, ακαδημαϊκά υπεύθυνη, από το 2008, του προγράμματος LLP/ ERASMUS, σύμβουλος σπουδών των φοιτητών σε 2 κατευθύνσεις. και Πρόεδρος του Παρατηρητηρίου, Είναι Πρόεδρος του ΔΣ του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Παρνασσού, Αντιπρόεδρος του ΔΣ της Ελληνικής Δασολογικής Εταιρείας, Μέλος του ΔΣ του Σωματίου Φίλων του Πρασίνου Θεσσαλονίκης.

Τηλέφωνο:
2310 998904 / 992763