ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΣΤΑΥΡΑΚΑΚΗ PDF Εκτύπωση
Δευτέρα, 30 Μάιος 2011 10:28

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Γλωσσολογίας-Νευρογλωσσολογίας στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ. Εργάζεται στο ίδιο Τμήμα από το 2004. Έχει εργαστεί και σε άλλα Πανεπιστήμια της Ελλάδας (Πανεπιστήμιο Κρήτης, Μακεδονίας) και του εξωτερικού (University College London, UK) ως μέλος του ερευνητικού και διδακτικού προσωπικού. Έχει συμμετάσχει σε αρκετά χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα και υπήρξε κάτοχος της μεταδιδακτορικής υποτροφίας Marie-Curie από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Η πιο πρόσφατη συμμετοχή της αφορά στη χρηματοδοτούμενη (EU Framework Programme Horizon 2020) δράση ‘COST Action IS1406’ με θέμα τη θεραπευτική παρέμβαση σε παιδιά με γλωσσικές διαταραχές. Έχει δημοσιεύσει άρθρα σε έγκριτα διεθνή περιοδικά με συντελεστή επίδρασης, μεταξύ των οποίων το Brain and Language, το Journal of Child Language, το British Journal of Developmental Psychology και το Aphasiology. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στη μελέτη των επίκτητων και αναπτυξιακών γλωσσικών διαταραχών νευρολογικής αιτιολογίας. Διατηρεί συνεργασία με νευρολογικές κλινικές της Θεσσαλονίκης και κέντρα λογοθεραπείας/αποκατάστασης λόγου παιδιών με αναπτυξιακές διαταραχές.

url: http://www.itl.auth.gr/1/index.php/people/didaktiko-erevnitiko-prosopiko/19-stavroula-stavrakaki