ΕΥΓΕΝΙΑ ΓΕΩΡΓΑΚΑ PDF Εκτύπωση
Δευτέρα, 30 Μάιος 2011 10:14

Η Ευγενία Γεωργάκα είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Ψυχολογίας του ΑΠΘ με αντικείμενο: Κλινική ψυχολογία με έμφαση στα ψυχοκοινωνικά συστήματα περίθαλψης. Ασχολείται με κριτικές προσεγγίσεις στο χώρο της ψυχικής υγείας, και κυρίως των σοβαρών ψυχικών διαταραχών, που λαμβάνουν υπόψη το ρόλο των κοινωνικών και πολιτισμικών παραγόντων στην εμπειρία, την εκδήλωση και την αντιμετώπιση του ψυχικού πόνου. Ερευνητικά εστιάζει επίσης στη διερεύνηση της ψυχοθεραπείας ως θεσμού και στην ποιοτική προσέγγιση επαγγελματικών πρακτικών στο χώρο της ψυχικής υγείας. Συμμετέχει σε πρωτοβουλίες που στοχεύουν στην ενδυνάμωση των ατόμων με ψυχιατρική εμπειρία και την ανάδειξη του λόγου τους, καθώς επίσης και στην προάσπιση των δικαιωμάτων τους. Το έργο της εντάσσεται στο χώρο της Κοινοτικής Κλινικής Ψυχολογίας και στοχεύει στην ανάληψη και προώθηση δράσεων για την αντιμετώπιση διάφορων εκφάνσεων του κοινωνικού αποκλεισμού.

Φαξ: 2310 997384
url: http://www.psy.auth.gr/el/faculty/139