ΜΑΡΙΑ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΟΥ PDF Εκτύπωση
Δευτέρα, 18 Μάιος 2015 00:00

Η Μαρία Αρχιμανδρίτου είναι εκλ. Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Εγκληματολογίας-Σωφρονιστικής στη Νομική Σχολή του Α.Π.Θ. Διδάσκει Εγκληματολογία και Σωφρονιστική σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο και το μάθημα Crime in Cultural Perspective στην Αγγλική, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus. Υπήρξε Υπότροφος του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών [Διαγωνισμός 1986, υποτροφία Σωφρονιστικής] και εργάσθηκε σε καθεστώς Ε.Μ.Υ. στον Τομέα Ποινικών και Εγκληματολογικών Επιστημών της Νομικής Σχολής (1987-1991). Διετέλεσε Επιστήμων Επισκέπτρια (Gastwissenschaftlerin) στο Πανεπιστήμιο του Saarland, Γερμανία (περιοδικά, 1991-1996). Επελέγη ως Επισκέπτρια Καθηγήτρια Εγκληματολογίας στο Πανεπιστήμιο Loyola του Σικάγο και συμμετείχε σε ερευνητικά προγράμματα και διδασκαλία (criminology-penology-crime in literature) (1998-2002). Διεξήγαγε έρευνα, συμμετείχε σε σεμινάρια, έδωσε διάλεξη και ολοκλήρωσε δημοσιεύσεις στο New York University (2004-2007, με επακόλουθες ερευνητικές επισκέψεις ως το 2009). Το καλοκαίρι του 2012 προσκλήθηκε για ερευνητικούς λόγους στο Loyola University Chicago. Το καλοκαίρι του 2014 προσκλήθηκε ως Visiting Fellow στο Πανεπιστήμιο Columbia της Νέας Υόρκης. Έχει συγγράψει εννέα επιστημονικά βιβλία. Ασχολείται με τη λογοτεχνία από τα μαθητικά της χρόνια και έχει εκδώσει δέκα τρεις ποιητικές συλλογές. Έχει μεταφράσει από την Ιταλική γλώσσα N. Bobbio [Ισότητα και Ελευθερία] και από την Αγγλική, Dylan Thomas, W.B. Yeats, R. Kipling, Oscar Wilde. Είναι Αντιπρόεδρος της Εταιρίας Λογοτεχνών Θεσσαλονίκης.