ΕΛΕΝΗ ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ PDF Εκτύπωση
Δευτέρα, 18 Μάιος 2015 00:00

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Κτηνιατρικής (Εργαστήριο Υγιεινής Τροφίμων Ζωικής Προέλευσης) της Σχολής Επιστημών Υγείας του Α.Π.Θ. με γνωστικό αντικείμενο Υγιεινή Τροφίμων Ζ.Π. Η διδασκαλία, οι δημοσιεύσεις καθώς και οι ανακοινώσεις της σε συνέδρια και σεμινάρια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό σχετίζονται με τα τροφιμογενή παθογόνα βακτήρια, την επιθεώρηση των σφαγείων ζώων και τα κατάλοιπα των κτηνιατρικών φαρμάκων στους ιχθύς των εκτροφών. Είναι διπλωματούχος και μέλος του Συμβουλίου του Ευρωπαϊκού Κολεγίου για την Κτηνιατρική Δημόσια Υγεία (European College of Veterinary Public Health-ECVPH). Υπήρξε Σύμβουλος Σπουδών για τους φοιτητές της Κτηνιατρικής Σχολής (2007-2010). Από το 2010 είναι Ακαδημαϊκή Σύμβουλος του Α.Π.Θ. (Δομή Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας-ΔΑΣΤΑ-) για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές και για την προοπτική απασχόλησης στον κλάδο για τους/τις φοιτητές/τριες του Τμήματος Κτηνιατρικής σε θέματα σχετικά με την Υγιεινή και Ασφάλεια των Τροφίμων Ζωικής Προέλευσης.

url: http://blogs.auth.gr/ehygfood/