Συμπεράσματα Ημερίδας για το BULLYING PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 04 Μάιος 2015 00:00

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι εργασίες της Ημερίδας που διοργάνωσε το Παρατηρητήριο Φοιτητών Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων του Α.Π.Θ., με θέμα «Εκφοβισμός (Bullying): Μύθοι και Πραγματικότητες στη Διάρκεια των Σπουδών. Πρόληψη και Αντιμετώπιση».

Από τις εισηγήσεις των ομιλητών, όπου τονίστηκε η κρισιμότητα των επιπτώσεων του εκφοβισμού στο θύμα και η επικινδυνότητα της συνέχισής του, αλλά και από τις τοποθετήσεις των φοιτητριών και φοιτητών που συμμετείχαν στη συζήτηση που ακολούθησε, προέκυψε ξεκάθαρα η ανάγκη μιας οργανωμένης παρέμβασης με στόχο την καταπολέμηση του φαινομένου.

Eνόψει και της πρόσφατης ποινικοποίησης του φαινομένου είναι αναγκαίο, σε θεσμικό επίπεδο, να διαμορφωθεί στο Πανεπιστήμιο μία ξεκάθαρη πολιτική «μηδενικής ανοχής» απέναντι σε οποιαδήποτε μορφή εκφοβισμού. Μια πολιτική που θα ορίζει το φαινόμενο «εκφοβισμός» και θα περιγράφει τα καθήκοντα των Πανεπιστημιακών φορέων στο θέμα του εκφοβισμού, θα προβλέπει τις διαδικασίες επικοινωνίας των θυμάτων με τους σχετικούς Πανεπιστημιακούς φορείς, ενώ ταυτόχρονα θα εξασφαλίζει την προστασία της ταυτότητας του θύματος. Σε αυτά τα πλαίσια θα πρέπει να οριστούν από το Πανεπιστήμιο οι διαδικασίες επίλυσης εντάσεων καθώς και οι συνέπειες που θα προβλέπονται για τους δράστες του εκφοβισμού.

Με κύριο στόχο την ευαισθητοποίηση των μελών της Πανεπιστημιακής κοινότητας, χρειάζεται να οργανωθούν δράσεις που θα απευθύνονται στους διδάσκοντες και το προσωπικό, τους φοιτητικούς συλλόγους και τους ίδιους τους φοιτητές και τις φοιτήτριες. Οι δράσεις αυτές θα πρέπει να εστιάζονται σε διάφορες μορφές εκφοβισμού, στους λόγους για τους οποίους ο εκφοβισμός δεν είναι αποδεκτός και στους τρόπους αντιμετώπισής του όχι μόνον από το ίδιο το θύμα, αλλά και από κάποιον που γίνεται μάρτυρας ενός περιστατικού εκφοβισμού.

Για το σχεδιασμό δράσεων και την υλοποίησή τους είναι σημαντικό να συνεργαστούν όλες οι σχετικές επιτροπές με τις υπάρχουσες δομές του ΑΠΘ.