ΜΑΡΙΑ ΤΣΑΝΤΑΡΛΙΩΤΟΥ PDF Εκτύπωση
Δευτέρα, 30 Μάιος 2011 10:09

Από το Νοέμβριο του 1999, που διορίστηκε σε θέση Λέκτορα μέχρι σήμερα διδάσκει το μάθημα της Φυσιολογίας στους πρωτοετείς και δευτεροετείς φοιτητές του Τμήματος Κτηνιατρικής του Α.Π.Θ. Στα πλαίσια του προγράμματος «Έρασμος» έδωσε διαλέξεις σε Πανεπιστήμια του Εξωτερικού πάνω σε θέματα Φυσιολογίας. Είναι κάτοχος του πτυχίου της αγγλικής γλώσσας First Certificate in English, Cambridge University και του Κρατικού Πτυχίου Γλωσσομάθειας της Ιταλικής γλώσσας, Β2. Είναι μέλος επιστημονικών και επαγγελματικών συλλόγων του εσωτερικού και του εξωτερικού καθώς και επιστημονικός σύμβουλος σε διεθνή και ελληνικά περιοδικά, ερευνητικά προγράμματα καθώς και σε Προγράμματα Υποτροφιών του ΙΚΥ. Από το 2009 είναι ακαδημαϊκή σύμβουλος για τους φοιτητές του Τμήματος Κτηνιατρικής. Συμμετείχε σε Επιστημονικά Συνέδρια, διεθνή και ελληνικά, με ανακοινώσεις καθώς και σε ερευνητικά προγράμματα με χρηματοδότηση. Το κύριο ερευνητικό αντικείμενο που θεραπεύει είναι η μελέτη της επίδρασης διαφόρων ενδογενών ή εξωγενών παραγόντων σε φυσιολογικούς μηχανισμούς της αναπαραγωγής και της ινωδόλυσης. Τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής είναι δημοσιευμένα σε έγκριτα διεθνή περιοδικά, μεταξύ των οποίων Theriogenology, Reproduction in Domestic Animals, Reproduction Fertility and Development και Reproduction.

url: http://users.auth.gr/~mtsantl